تبلیغات
معماری - خانه آبشار

امروز:

خانه آبشار

مهم ترین خانه شخصی طراحی شده توسط فرانک لوید رایت است (   ادامه مطلب)

 

خانه آبشار

خانه آبشار

مهم ترین خانه شخصی طراحی شده توسط فرانک لوید رایت است و بسیار خوب بیانگرعقیده ی رایت مبنی بر این مطلب است که :یک ساختمان باید جزیی از طبیعتی باشد که در آن واقع شده است. این بنای ترکیب شده با منظره ای بی نظیر و شکل یافته از عناصر ساده ای همچون سنگهای طبیعتاطراف ، بتون ،شیشه و فولاد به طرزی باور نکردنی با محیط خود همخوان شده است .        

این عناصر ساختمانی که در مراحل تکنیکی و اجرایی ، بسیار دیدنی و قابل توجه هستند و همچون

شاهکارهایی در بنا می درخشند ،دست به دست هم داده اند تا مهارت ساختمان سازی رایت را به نمایش بگزارند.

خانه ی آبشار ،مصداق بسیار خوبی از این گفته ی رایت است که:هیچ کس زیبایی خاص یک سایت را تا موقعی که من بنایی آنجا نسازم درک نمی کند.این خانه نیز مانند بسیاری از طرحهای دیگر رایت از علایق والهامات شخصی او شکل گرفته است.

اگر چه از نگاه اول ،صفحات عریض بتونی خانه با طبیعت و درختان اطراف ،بیگانه به نظر

میرسد ،ولی با نگاه و توجهی هوشمندانه می توان به انتظام بین خانه و طبیعت پی برد.

خانه بر روی آبشار معلق بوده و آب از کنار دیواره های سنگی آن به پایین سرازیر است که در عکسهای فوغ قابل دیدن است.این خانه که به طرز ماهرانه ای بر روی صخره ی آبشار قرار

گرفته ،چنان با طبیعت اطراف عجین شده که گویی جزیی از صخره بوده و به صورت ارگانیک ،

در طول سالیان زیاد به وجود آمده است.

دیدی از بنا ،به سمت صخره ی آبشار و دید دیگر به سمت جنگل و درختان می باشد.

این خانه در بیشتر قسمت ها ،دارای فضاهای باز است و تقریبا هر اتاق دارای یک تراس می باشد که تا خارج از محدوده ی دیوار های بنا کشیده شده است "چرا که در طراحی آن سعی شده تا حد ممکن تعداد دیوارها کم بوده و شفافیت در فضا رعایت شود.

پیوستگی مصالح کاربردی برای کف ها ،  ورودی ها ، تراس ها ، محدودهای داخلی و خارجی بنا را با هم یک دست کرده است .طراحی دکوراسیون و نور پردازی نیز بر عهده ی خود رایت بوده است.   خانه ی آبشار که برای جی.ادگارد کافمن ،تاجر ثروتمند اهل پیتسبورک ،ساخته شده در سال 1962 به (سازمان حفاظت از جنگل و منابع طبیعی اهدا گردید.

این خانه هنوز هیچ تغیری نکرده و حتی هنوز مبلمان و اثاثیه اصلی آن حفظ شده است .مظلب بسیار جالب در مورد طراحی این خانه این است که رایت برای آن یک قلب قرار داده که همان شومینه ی ساختمان است.از این ساختمان عکسهای بسیاری تهیه شده که میتوان هر جای ساختمان را دید از جمله منظره ی ساختمان در فصلهای مختلف سال .

 

منبع:بر اساس تحقیقی از رسیدنی لبلنگ و کتاب معماری قرن بیستم آمریکاو پاره ی توضیحات اضافه شده از جواد عابدی

 

 


نوشته شده در : جمعه 14 اسفند 1388  توسط : جواد عابدی.    نظرات() .

برچسب ها: خانه آبشار ،